
Ember, küzdj és bízva bízzál!
A bizalom kérdése leggyakrabban a párkapcsolatok témájában merül fel, azonban életünk láthatatlan részét képezi minden területen. Bizalom kell ahhoz, hogy a boltban vásárolni tudjunk, a termékek minőségébe vetett hit, a pénztárosban való bizalom, hogy jól fog visszaadni, és bízni saját magunkban, hogy haza tudjuk cipelni a cekkert, vagy minden szükséges dolog megvásárlásához van elég pénzünk. Miért járunk egy fodrászhoz? Mert bízunk az ügyességében, munkájában, titoktartásában… A bizalom ad erőt a mindennapi tevékenységeink elvégzéséhez, hiszen bízunk benne, hogy a munkánkért megfelelő javadalmazást, elismerést kapunk.
Bizalom és bizalmatlanság
A bizalom kiépülése természetesen csecsemőkorban kezdődik, amikor a kisgyermek nyiladozó értelem felfedezi a világot, és ha biztonságot, szeretetet talál benne, kialakul benne a bizalom érzése. Az ősbizalom sokat emlegetett fogalma hasonló az önbizalom egy aspektusához: biztosak vagyunk benne, hogy a külső körülményektől függetlenül is minden jól alakul. Amikor ez a természetes egyensúly felborul, megszületik a bizalmatlanság. Általában - értelemszerűen negatív – tapasztalatok következményeként, esetleg tanult, berögzült szokás is lehet. A bizalom „megadása” valakinek azonban nem róla, hanem rólunk szól: készek és képesek vagyunk-e rá, hogy bízzunk?
Biztonság és elköteleződés
Az élet tengerén való sodródás nem igényel különösebb energiabefektetést. Ennek ellentéte az elköteleződés, amelynek alapja a bizalom, ezekhez pedig önazonosságra van szükségünk. Az önazonosság többek közt azt jelenti, hogy nem a külső körülmények, vagy kontroll irányítása alatt élünk, hanem saját magunk irányítjuk életünket az igényszintünk és belső elvárásrendszerünk: meggyőződéseink és értékrendünk szerint. Bízunk abban, hogy a hitrendszereink „jók”, és bízunk a világban. Sajnos azonban egy vélt vagy valós sérelem miatt az egészségesen működő, integrált személyiség is megváltozhat, például nem bízik többé a világban. Az életünk végéig tartó út folyamán ez akár többször is megtörténhet, ám módunkban áll a problémáinkat segítséggel, terápiás módszerekkel, netán saját magunktól megoldani.
„Először a fegyverekről mondj le, majd az ételről, a bizalomról ne mondj le soha. Az ember nem élhet bizalom nélkül. A bizalom fontosabb, mint az élet.”
– Konfuciusz –
Tippünk:
A felnőttbarát Duna Relax Hotelben a szállodai programok között is találhatóak önismereti vonatkozású foglalkozások. Akár bizalmon alapuló kiteljesedett párkapcsolatban, akár egyedül, akár önmagát keresve vesz részt a programokon, önmaga és környezetének mélyebb megismerése során sokat adhatnak a hasonló egyéni, vagy csoportos foglalkozások.
További cikkeink – kattintson a részletekért!
- Meseút - a varázsvilág ösvényén járva
- Erdőfürdő és tudatos jelenlét
- Fókuszban a motiváció
- Jót enni, jót inni, jól lenni
- AZ ÉV HOTELE címért versenyben a Duna Relax!
- Dekk - közösségi tér
- Ló a mitológiában
- Az esküvő margójára
- Kiteljesedett Férfi - a Nap és a Hold
- Aranynap-díj 2019 - a rendezvényes szakma legjobbjai
- Kiteljesedett Nő - mint anya
- Halászlé-variációk egy témára
- Víz, tiszta víz
- Futni mindenhol jó
- Az Eventrend Group szakértő kezeibe került az ikonikus Gundel